Úvodní strana > Hlavní menu > Herbář > Manuka – Balmín košťatý (Leptospermum scoparium J.R. Forst & G. Forst) >

Manuka – Balmín košťatý (Leptospermum scoparium J.R. Forst & G. Forst)


Manuka – Balmín košťatý (Leptospermum scoparium J.R. Forst & G. Forst)
Čeleď: Myrtovité (Myrtaceae)

Lidové a jiné názvy
Leptospermum, Novozélandský čajovník, Manuka červená, Kahikatoa.

Historie
Regeneračních a hojivých účinků manuky využívali již původní obyvatelé Nového Zélandu, Maorové. V maorském překladu znamená manuka „cítím se dobře“. Jeden z překladů původního názvu manuky je „zabíječ bakterií a plísní“. Ze starých domorodých záznamů vyplývá, že se používala míza z kůry a semenného pouzdra. Rostlinu používali domorodci jak k léčbě, tak výrobě hudebních nástrojů, zemědělského nářadí, k rybolovu i výrobě zbraní. Včelí med z monokultury manuky byl používán již ve starověku k léčení ran. Kapitán James Cook užíval listy manuky k přípravě čaje při bojových akcích.

Výskyt
Přirozenou lokalitou výskytu je Nový Zéland, Tasmánie a Jihovýchodní Austrálie. Do některých tropických a subtropických oblastí byl zavlečen jako okrasný keř. V některých zemích vytlačuje původní vegetaci. Rod zahrnuje přibližně 86 druhů, z nichž většina (81) je endemická v Austrálii a na Novém Zélandu. Nejlepší vlastnosti dosahuje v oblasti East Cape.

Popis
Stálezelený keř až strom, 2-5 (výjimečně 8) metrů vysoký, bohatě větvený. Většinou zůstává jako relativně malý keř do 1 metru. Listy tvarově podobné jehličí 7 – 20 mm dlouhé. Bílé a červené květy mají v průměru 13 mm a jsou pětičetné. Roste na vlhkých stanovištích. U nás je občas k vidění jako pokojová rostlina, často v bonsajové formě. Příliš jí neprospívá sucho. Vůně není nijak nápadná. Množí se pomocí semen, nebo snadněji řízků. Manuka je blízký příbuzný stromu kanuka. Rozlišíme je tak, že manuka má pichlavé, trnité listy a kanuka hladké. V aroma silice naleznete tóny lesa, dřeva, půdy.


Užívané části
Sklízí se každých 18 měsíců až 2 roky z mladých keřů.

Účinné látky
Silice z manuky je bohatá na terpinen-4-ol a na alfa a gama terpinen. Chromatografická analýza prokázala přítomnost pinenu, chrysinu, myrcenu, cymenu, 1,8cineolu, linalolu a triketonu. Obsah triketonu osciluje mezi 26 – 28 %. Triketon významně zvyšuje účinnost manuky proti plísním a gram pozitivním bakteriím. Obsah triterpenů a flavonoidů zajišťuje unikátní účinnost.

Zařazení
Antiseptikum, Antimycoticum, Antiphlogysticum.

Prokázané účinky
Účinky jsou velmi podobné jako v případě australského čajovníku (Tea Tree Oil). Svými výjimečnými antibakteriálními účinky jej však daleko předčí (20 – 30 x) a účinností proti plísním (přibližně 10x). Likvidují celou řadu patogenních bakterií, virů, plísní a kvasinek. Silně účinný je zejména na Gram pozitivní bakterie (Stafylokoky, Streptokoky, Micrococcus). Hojí rány, podporuje regeneraci a léčí kožní vyrážky, ekzémy a záněty. Výborných výsledků se dosahuje při léčbě akné. Výborně hojí a léčí afty, opary a „koutky“. Nejenže tlumí záněty, je vhodný rovněž na spáleniny, po bodnutí hmyzem a bolesti kloubů při zvýšené námaze. S úspěchem se používá k léčbě lupenky. Dle dostupných informací tlumí migrény.

Použití
• Plísně pokožky (zejména mezi prsty a pod nehty)
• Lupenka a jiné formy ekzémů
• Na problematickou pleť
• Hojí drobná poranění a bodnutí hmyzem
• Na bércové vředy
• Na spáleniny
• Antimikrobiální účinek
• Na vaginální kvasinkové infekce

Podmínky pro dosažení maximálního účinku
• Je možné použít i k zesílení účinku běžně používaných antiseptik (jako: gentamycin sulfát, clotrimazol, kortizon).
• Manuku je vhodné kombinovat s TTO silicí. Dosáhneme tím širšího a komplexnějšího účinku.

Nežádoucí účinky
Dosud nebyly prokázány žádné škodlivé účinky. Přesto, pro nedostatek klinických studií, doporučujeme při perorálním užití konzultaci s lékařem. Nežádoucí účinky na pokožce, nebo na sliznici nejsou známy (na rozdíl od TTO silice, na kterou jsou již známy případy alergické reakce). Některé klinické studie prokázaly indukovaný spasmolytický účinek, proto se nedoporučuje používat manuku vnitřně v průběhu těhotenství a kojení. Nedoporučuje se rovněž užívat epileptikům a při poškození jater.

Zajímavosti
• Za druhé světové války, kdy použití penicilinu bylo ještě v počátcích, byl roztok s 1% silice užíván pro své antimikrobiální účinky. Snižovala nebezpečí vzniku pooperačních infekcí. Roztok byl rovněž používán k sanaci operačních sálů a operačního pole.
• Frakce z manuky jsou rovněž využívány při výrobě parfémů.
• Piliny ze stromu manuky použité při uzení masa, mu propůjčují delikátní vůni a chuť.

Receptury
- Nejúčinnější aplikační formou získávanou z manuky je rostlinná silice. Ta je již v 1% koncentraci vysoce účinným antiseptikem.
- ve specializovaných prodejnách lze zakoupit „manukový med“. Ten je rovněž hodnocený pro své antibakteriální účinky. Klinicky testován byl med v Aucklandu a hojivé účinky se prokázaly. Výsledky však nebyly nijak „zázračné“.
- v Dublinu se prokázal účinek medu v kombinaci s kompresivní terapií na bércové vředy. Účinnost je přinejmenším srovnatelná s léčbou hydrogel (standardní léčba bércových vředů v ČR).
- vhodné je v recepturách pro dosažení maximální antibakteriálního účinku kombinovat manuku a TTO.
- Nabídka produktů Topvet s vysokým obsahem manuky je velice široká.

 

Byliny s podobnými účinky
Tea Tree Oil (Melaleuca alternifolia), Kunzea ericoides, Baeckea.

V článku byly použity vedle osobních zkušeností informace z klinických studií, článků a publikací:
 Evaluating the effects of the essential oils Leptospermum scoparium (manuka) and Kunzea ericoides (kanuka) on radiotherapy induced mucositis: A randomized, placebo controlled feasibility study European Journal of Oncology Nursing, Volume 13, Issue 2, Pages 87-93 W. Maddocks-Jennings, J. Wilkinson, H. Cavanagh, D. Shillington
 Julia Lawless, The Illustrated Encyclopedia of Essential Oils (Rockport, MA: Element Books, 1995), 56-67.
 Porter N. Manuka: The good oil from New Zealand. HerbalGram . 2001;53:26-30.
 Riley M. Maori Healing and Herbal: New Zealand Ethnobotanical Sourcebook. Paraparaumu, NZ: Viking Sevenseas NZ; 1994.
 Rhee GJ, Chung KS, Kim EH, Suh HJ, Hong ND. Antimicrobial activities of a steam distillate of Leptospermum scoparium. Yakhakhoe Chi. 1997;41:132-138.
 Lis-Balchin M, Hart SL, Deans SG. Pharmacological and antimicrobial studies on different tea-tree oils (Melaleuca alternifolia, Leptospermum scoparium or Manuka and Kunzea ericoides or Kanuka), originating in Australia and New Zealand. J Phytother Res. 2000; 14:623-629.
 Lis-Balchin M, Hart SL. An investigation of the actions of the essential oils of Manuka (Leptospermum scoparium) and Kanuka (Kunzea ericoides), Myrtaceae on guinea-pig smooth muscle. Pharm Pharmacol. 1998;50:809-811.
 Kim EH, Rhee GJ. Activities of ketonic fraction from Leptospermum scoparium alone and synergism in combination with some antibiotics against various bacterial strains and fungi. Yakhakhoe Chi. 1999; 43:716-728.
 Häberlein H, Tschiersch KP. 2,5-Dihydroxy-7-methoxy-6,8-dimethylflavan-3-one a novel flavonoid from Leptospermum scoparium: in vitro affinity to the benzodiazepine binding site of the GABA-A receptor-chloride channel complex. Pharmazie. 1994;49:860.
 Häberlein H, Tschiersch KP, Schafer HL. Flavonoids from Leptospermum scoparium with affinity to the benzodiazepine receptor characterized by structure activity relationships and in vivo studies of a plant extract. Pharmazie . 1994;49:912-922.
 Melching S, Bülow N, Wihstutz K, Jung S, König WA. Natural occurrence of both enantiomers of cadina-3,5diene and amorphene. Phytochemistry . 1997;44:1291-1296.
 Porter NG, Wilkins AL. Chemical, physical and antimicrobial properties of essential oils of Leptospermum scoparium and Kunzea ericoides . Phytochemistry . 1999;50:407-415.
 Perry NB, Brennan NJ, Van Klink JW, et al. Essential oils from New Zealand manuka and kanuka: Chemotaxonomy of Leptospermum. Phytochemistry. 1997;44:1485-1494.
 Priest D. Natural antimicrobials for personal care. Chimicaoggi. 2002;20:43-46.
 Häberlein H, Tschiersch KP. Triterpenoids and flavonoids from Leptospermum scoparium. Phytochemistry. 1994;35:765-768.
 Häberlein H, Tschiersch KP. On the occurrence of methylated and methoxylated flavonoids in Leptospermum scoparium. Biochem Syst Ecol. 1998;26:97-103.
 Weston RJ, Brocklebank LK. The oligosaccharide composition of some New Zealand honeys. Food Chem. 1999;64:33-37.
 Yao L, Datta N, Tomas-Barberan FA, Ferreres F, Martos I, Singanusong R. Flavonoids, phenolic acids and abscisic acid in Australian and New Zealand Leptospermum honeys. Food Chem . 2003;81:159-168.
 Harkenthal M, Reichling J, Geiss HK, Saller R. Comparative study on the in vitro antibacterial activity of Australian tea tree oil, cajuput oil, niaouli oil, manuka oil, kanuka oil, and eucalyptus oil. Pharmazie . 1999;54:460-463.
 J. T. Salmon, The Native Trees of New Zealand, Reed, 1973. ISBN 0-589-01340-8
 J. Dawson, R. Lucas, Nature guide to the New Zealand forest. Godwit, 2000
 T. Greene, Antiparasitic behaviour in New Zealand parakeets (Cyanoramphus species). 1989: 322–323.
 Monofloral honey types
 Henle, Prof. Thomas. "Summary of article published in January 2008". University of Dresden. Retrieved on 2008-02-01.
 Sélection du Readerś Digest, 2003.
 Research Centre, Faculty of Nursing and Midwifery, Royal College of Surgeons, Ireland (RCSI), Dublin
 a další


Autor: Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topvet
 

© Copyright (2009) MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto dokumentu nesmí být reprodukována nebo přenesena v jakékoliv formě nebo jakýmikoliv prostředky, elektronicky, včetně kopírování, nahrávání, nebo nějakým informačním systémem vyhledávání informací, včetně websajtů, bez písemného povolení.

Veškerá sdělení v herbáři obsažená nebyla ohodnocená kontrolními úřady pro kontrolu doplňků stravy. Veškeré informace obsažená v tomto rostlinném herbáři jsou určena ke vzdělání, zdroji informací a zábavě. Těchto informací není vhodné používat k diagnostice, indikaci nebo změně lékařem určené léčby. Rostliny v herbáři uvedené nejsou náhradou léků. V případě jakékoliv léčby je nutné konzultovat užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem.

 Související produkty:

Akne gel - směs proti akné
Akne gel - směs proti akné
Na problematickou pleť...
na problematickou pleť
Balení: 250 ml
Kód: 280
Doporučená cena: 90,00 Kč
Vaše cena: 86,40 Kč
Novinka
Antiseptický balzám
Antiseptický balzám
Antiseptický balzám na plísně nohou...
přírodní kosmetika
Balení: 100 ml
Kód: 698
Doporučená cena: 125,00 Kč
Vaše cena: 120,00 Kč
Dětská péče - Červený nosík
Dětská péče - Červený nosík
Obsažené silice přispívají k uvolnění dýchacích cest...
dětská péče
Balení: 25 ml
Kód: 60515
Doporučená cena: 99,00 Kč
Vaše cena: 95,00 Kč
Novinka
Herpesol
Herpesol
Sérum na rty při oparech...
opary
Balení: 8 ml
Kód: 60050
Doporučená cena: 148,00 Kč
Vaše cena: 142,10 Kč
KERACAP OL - poškozené vlasy
KERACAP OL - poškozené vlasy
Vlasové sérum (olej) na poškozené vlasy...
přírodní kosmetika
Balení: 6x15 ml
Kód: 157
Doporučená cena: 188,00 Kč
Vaše cena: 180,50 Kč
Manuka creme
Manuka creme
Aktivní krém na problematickou pleť, zjemnění pokožky...
přírodní kosmetika
Balení: 50 ml
Kód: 403
Doporučená cena: 142,00 Kč
Vaše cena: 136,30 Kč
Manuka foot spray
Manuka foot spray
Na plíšně nohou...
přírodní kosmetika
Balení: 50 ml
Kód: 413
Doporučená cena: 142,00 Kč
Vaše cena: 136,30 Kč
Manuka intim gelle
Manuka intim gelle
Pro intimní hygienu ženy...
přírodní kosmetika
Balení: 115 ml
Kód: 414
Doporučená cena: 142,00 Kč
Vaše cena: 136,30 Kč
Manuka MYCOFOOT
Manuka MYCOFOOT
Spray na plísně nohou s manukou a propolisem...
přírodní kosmetika
Balení: 50 ml
Kód: 412
Doporučená cena: 158,00 Kč
Vaše cena: 151,70 Kč
Manuka MYCONAIL nehtový regenerátor
Manuka MYCONAIL nehtový regenerátor
Určený na nehty narušené, lomivé se sklonem k zánětům...
přírodní kosmetika
Balení: 5 ml
Kód: 411
Doporučená cena: 101,00 Kč
Vaše cena: 97,00 Kč
Novinka
Mycosol
Mycosol
Sérum na problematickou kůži nohou...
plíšně
Balení: 8 ml
Kód: 60052
Doporučená cena: 148,00 Kč
Vaše cena: 142,10 Kč
Olej na kopyta - pro poškozené kopyto
Olej na kopyta - pro poškozené kopyto
Vyživuje, regeneruje, pečuje...
veterinární kosmetika
Balení: 250 ml
Kód: 60203
Doporučená cena: 208,00 Kč
Vaše cena: 208,00 Kč
Olej na kopyta - pro poškozené kopyto 5000ml
Olej na kopyta - pro poškozené kopyto 5000ml
Vyživuje, regeneruje, pečuje...
veterinární kosmetika
Balení: 5000 ml
Kód: 60403
Doporučená cena: 3138,00 Kč
Vaše cena: 3138,00 Kč
Olej na kopyta - pro poškozené kopyto 500ml
Olej na kopyta - pro poškozené kopyto 500ml
Vyživuje, regeneruje, pečuje...
veterinární kosmetika
Balení: 500 ml
Kód: 60253
Doporučená cena: 398,00 Kč
Vaše cena: 398,00 Kč
Sada PEDICAP OL+ED
Sada PEDICAP OL+ED
Vlasový olej + šampón...
přírodní kosmetika
Balení: 100+200 ml
Kód: 151
Doporučená cena: 275,00 Kč
Vaše cena: 264,00 Kč
Sprej k péči o kůži po drobných poraněních
Sprej k péči o kůži po drobných poraněních
Hojí, čistí, regeneruje...
veterinární kosmetika
Balení: 250 ml
Kód: 60210
Doporučená cena: 188,00 Kč
Vaše cena: 188,00 Kč
Sprej k péči o kůži po drobných poraněních 5 l
Sprej k péči o kůži po drobných poraněních 5 l
Hojí, čistí, regeneruje...
veterinární kosmetika
Balení: 5000 ml
Kód: 60410
Doporučená cena: 2680,00 Kč
Vaše cena: 2680,00 Kč
Sprej k péči o kůži po drobných poraněních 500 ml
Sprej k péči o kůži po drobných poraněních 500 ml
Hojí, čistí, regeneruje...
veterinární kosmetika
Balení: 500 ml
Kód: 60260
Doporučená cena: 368,00 Kč
Vaše cena: 368,00 Kč
Novinka
Tonasol – nosní kapky
Tonasol – nosní kapky
Pomáhá uvolnit horní cesty dýchací a usnadnit dýchání...
přírodní kosmetika
Balení: 30 ml
Kód: 60049
Doporučená cena: 78,00 Kč
Vaše cena: 74,90 Kč
Novinka
Tonasol forte – nosní kapky
Tonasol forte – nosní kapky
Pomáhá uvolnit horní cesty dýchací a usnadnit dýchání...
přírodní kosmetika
Balení: 30 ml
Kód: 60048
Doporučená cena: 88,00 Kč
Vaše cena: 84,50 Kč
Novinka
Verrusol
Verrusol
Sérum na ztluštělou kůži, bradavice ...
přírodní kosmetika
Balení: 8 ml
Kód: 60053
Doporučená cena: 148,00 Kč
Vaše cena: 142,10 Kč