Kostival lékařský (Symphytum Officinale L.)
Kostival lékařský (Symphytum Officinale L.)
Čeleď: Brutnákovité (Boraginaceae)
Lidové a jiné názvy
Svalník větší, Lupen sladký, Černý kořen, Celníkový kořen, Kobylí mléko, Medunice, Volský jazyk.
Historie
Název vychází z latinského symphyo, což znamená, spojuji a phyton znamená rostlina. Staří Řekové ošetřovali poranění šťávou z kostivalu, neboť věřili, že roztrhanému masu pomáhá srůst. Římský přírodní léčitel popsal, že vařením kořene vzniká lepivá pasta, která je schopna slepit kusy masa k sobě. Pasta z kostivalu ztvrdne jako sádra. Toho se dříve využívalo na bojištích k ošetření zlomenin. Již od starověku je kostival považován za velmi důležitou léčivku. Četné anglické názvy naráží rovněž na hojivé síly kostivalu (např. knitbone – kostisrost, boneset – rovnač kostí, bruisewort – modřinová bylina). V 16. století byl kostival základní bylinou k hojení ran, zánětů, vředů a tak podobně. V minulosti byly listy kostivalu považovány za jedlé. Z kostivalu bylo dokonce připravováno víno. Vzhledem ke skutečnosti, že kostival má velmi rychlý růst, byl v minulosti pěstován jako krmivo pro domácí zvířata. V současnosti však bylo v kostivalu detekováno několik toxinů, a proto se již tato praxe nedoporučuje. Do dnešní doby se dochovala celá řada receptů pro vnitřní použití. V USA je stále kostival pro vnitřní použití v obchodní síti (přes prokázanou toxicitu a pravděpodobnou karcinogenitu).
Výskyt
Kostival se vyskytuje planě na březích potoků, řek, na okrajích lesů a v dalších mokřinách. Jedná se o hojně rozšířenou bylinu. Hojně se pěstuje v nejrůznějších kultivarech pro dekorativní použití. Kostival je bylina, která pochází z Evropy, západní Sibiře a Malé Asie. V dnešní době známe 35 druhů kostivalů.
Popis
Statná drsná trvalka se silným hnědým dužnatým oddenkem. Trsy vzpřímených chlupatých a oválných listů. Dorůstá výšky 1,2 metru. Baňkovité bohaté květy mají purpurovou, růžovou, nebo bílou barvu a vyrůstají v kadeřavých hroznech. Kvete na jaře. Kořen je protáhlý, dužnatý, na povrchu černý a uvnitř bělavý. Šťáva z kořene je lepkavá a bez chuti. Příbuzným druhem je Brutnák. Nezkušený sběrač bylin může snadno zaměnit kostival s rulíkem. Tato skutečnost byla v minulosti častým důvodem akutních intoxikací.
Užívané části
V přírodní medicíně jsou užívané části kořen a list. Nejvíce aktivních látek v kořeni je v počáteční fázi růstu kostivalu, nebo v období, kdy již rostlina sesychá.
Účinné látky
V kořeni jsou přítomny alkaloidy (allantoin, symphytin, senkirkine, 1,3-sitosterol, taniny a lasiokarpin). Alantoin stojí za podstatnou částí účinnosti kostivalu a v kořeni je ho 0,6 – 0,9 %. Další důležitou obsahovou látkou je Cholin. Obsahuje celou řadu pyrrolizidinových alkaloidů (lycopsamin, echimidin, heliosupin, 7-acetolintermedin). Obsahuje 2 – 4 % taninu. Z dalších látek je obsažen steroid saponin, inulin, vitamin B12 a celá řada látek bílkovinné povahy. Lasiokarpin a senkirkine stojí za pravděpodobnou karcinogenitu kostivalu (jen při konzumaci kostivalu). Pyrrolizidinové alkaloidy mají v organizmu schopnost kumulace (poškození zdraví může mít tedy značné zpoždění).
Zařazení
Hojivé, protizánětlivé, adstringentní a demulgentní.
Prokázané účinky
Kostival hojí rány a podporuje rychlou obnovu tkání. Doporučuje se zejména na výrony, modřiny, zranění vzniklá při sportu. Aplikujeme-li přípravek s kostivalem zevně na postiženou oblast, tlumíme tak otoky a zrychlujeme hojení. Výborných výsledků dosahujeme při nejrůznějších zánětech, bolestivosti kloubů, zánětech kloubů, urychluje hojení zlomenin. Kostival je rovněž velmi účinný na křečové žíly, pomalu se hojící zranění a vředy. Dříve se kostival často doporučoval k hojení žaludečních vředů. V dnešní době je však vnitřní použití přinejmenším diskutabilní (osobně je rozhodně nedoporučuji, protože pyrrolizidinové alkaloidy poškozují játra a některé jsou karcinogenní). Vzhledem ke schopnosti kostivalu prokrvovat je vhodným doplňkem k tlumení křečí. Cholin je odpovědný za zrychlené vstřebávání krevních podlitin. Kostival je rovněž vhodný na suché formy ekzémů. S úspěchem je možné kostival použít k tlumení projevů akné. Kostival je možné použít k potírání hrudi a zad při plicních onemocněních.
Použití
• Bolesti kloubů, vazů a šlach
• Pokud je rána otevřená (např. bércový vřed) nanáší se kostival na okraje rány.
• Na výrony, modřiny a tupá zranění
• Bércové vředy
• Tlumí křeče
• Na různé formy ekzémů a akné
Podmínky pro dosažení maximálního účinku
• Používejte pouze zevně.
• Možno aplikovat formou masáže, nebo potírání.
• Pro zvýšení účinku doporučujeme aplikovat formou zábalu. Naneseme větší množství přípravku a zabalíme do potravinářské folie. Dobré je na závěr ještě zabalit do ručníku. Takto necháme působit několik hodin, nebo do druhého dne.
Nežádoucí účinky
V těhotenství a v průběhu kojení je potřeba používat kostival s obezřetností. Nikdy neužívejte kořen kostivalu vnitřně. Někteří autoři uvádí možné vnitřní použití listů kostivalu. Pyrrolizidinových alkaloidů je sice v listech nižší koncentrace, ale vzhledem ke schopnosti kumulace těchto látek v těle nelze ani užívání listů doporučit. Pokud se přesto rozhodnete pro jejich užití, tak alespoň maximálně 2 týdny a v nízkých dávkách.
Toxicita
V poslední době se stále více hovoří o tom, že při vnitřním použití je toxický a karcinogenní. Některé prameny dokonce informují o vysoké toxicitě při vnitřním podání. Konzumaci proto i přes celou řadu doporučení přísně nedoporučujeme! Použití kostivalu v kosmetických přípravcích je zcela bezpečné, neboť pyrrolizidinové alkaloidy metabolizují na toxiny až po průchodu zažívacím aparátem. A neprochází kožní bariérou.
Zajímavosti
• O schopnostech kostivalu regenerovat tkáně se vyprávěly magické historky. Nasekané maso se po povaření v hrnci s kostivalem přemění na steak. Koupel v kostivalu obnoví panenství. Mrtvé zvíře po ponoření do lázně z kostivalu vyskočí a uteče.
• Za účinky je z velké části odpovědný allantoin. V minulosti se na špatně hojící rány přidávaly larvy masařky, v jejímž trusu je vysoký podíl alantoinu.
• V Mexiku kostival dodnes používají porodní báby k léčbě potrhaných porodních cest.
• V některých zemích se jedná o zakázanou rostlinu. Vnitřní užití není legální v Austrálii, Kanadě, Británii.
Receptury
Nejúčinnějšími recepturami s obsahem kostivalu jsou masti, gely, mléka a lihové extrakty. Veškeré tyto aplikační formy naleznete v sortimentu naší firmy.
Byliny s podobnými účinky
Lopuch větší kořen, Kaštan koňský, Arnika horská a další.
V článku byly použity vedle osobních zkušeností informace z klinických studií, článků a publikací:
Giannetti BM, Staiger C, Bulitta M, Predel HG. Efficacy and safety of a Comfrey root extract ointment in the treatment of acute upper or low back pain: results of a double-blind, randomised, placebo-controlled, multi-centre trial. Br J Sports Med. 2009 May 21.
Rode, Dorena. "Summary of In Vivo Comfrey Studies". http://www.comfreycentral.com/research/table5.htm. Retrieved on 2008-02-20.
Andrew Chevallier, Herbal Remedies, 2007.
"FDA/CFSAN - FDA Advises Dietary Supplement Manufacturers to Remove Comfrey Products From the Market". http://vm.cfsan.fda.gov/~dms/dspltr06.html. Retrieved on 2007-06-01.
Efficacy of a comfrey root (Symphyti offic. radix) extract ointment in the treatment of patients with painful osteoarthritis of the knee: results of a double-blind, randomised, bicenter, placebo-controlled trial. PMID: 17169543 Phytomedicine. 2007 Jan;14(1):2-10. Epub 2006 Dec 13.
Dionýz Dugas, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, 2007.
PMID: 17118137 BMC Bioinformatics. 2006 Sep 26;7 Suppl 2:S16 Analysis of gene expression changes in relation to toxicity and tumorigenesis in the livers of Big Blue transgenic rats fed comfrey (Symphytum officinale).
Giannetti BM, Staiger C, Bulitta M, Predel HG. Efficacy and safety of a Comfrey root extract ointment in the treatment of acute upper or low back pain: results of a double-blind, randomised, placebo-controlled, multi-centre. Br J Sports Med. 2009 May 21.
Giannetti BM, Staiger C, Bulitta M, Predel HG. Efficacy and safety of a Comfrey root extract ointment in the treatment of acute upper or low back pain: results of a double-blind, randomised, placebo-controlled, multi-centre . Br J Sports Med. 2009 May 21.
Topical symphytum herb concentrate cream against myalgia: a randomized controlled double-blind clinical study. PMID: 16510384 Adv Ther. 2005 Nov-Dec;22(6):681-92
Efficacy and tolerance of a comfrey root extract (Extr. Rad. Symphyti) in the treatment of ankle distorsions: results of a multicenter, randomized, placebo-controlled, double-blind study. : 15638067 Phytomedicine. 2004 Sep;11(6):470-7.
Michael Castleman, The New Healing Herbs, 2004.
Dr. Johannes Gottfried Mayer a Dr. Bernhard Eehleke a Pater Kilian Saum OSB, Handbuch der Klosterheilkunde, 2002.
Therapeutic characteristance and tolerance of topical comfrey preparations. Results of an observational study of patients. PMID: 14518351 Forts Med Orig. 2002;120(1):1-9.
Koll, R. and S. Klingenburg, [In Process Citation]. Fortschr Med Orig, 2002. 120(1): p. 1-9.9.
Jiří Janča, Velký receptář alternativní medicíny, 2002.
Barthomeuf, C. M., et al., Evaluation of the dietetic and therapeutic potential of a high molecular weight hydroxycinnamate-derived polymer from Symphytum asperum Lepech. Regarding its antioxidant, antilipoperoxidant, antiinflammatory, and cytotoxic properties. J Agric Food Chem, 2001. 49(8): p. 3942-6.
Gafar, M., et al., [Apiphytotherapeutic original preparations in the treatment of chronic marginal parodontopathies. A clinical and microbiological study]. Revista de Chirurgie, Oncologie, Radiologie, O.R.L., Oftalmologie, Stomatologie. Seria: Stomatologie, 1989. 36(2): p. 91-8.
Lohmann, K., E. Reininger, and R. Bauer, Screening of European anti-inflammatory herbal drugs for inhibition of cyclooxygenase-1 and -2. Phytomedicine (Jena), 2000. 7(Supplement 2): p. 99.
Hiermann, A. and M. Writzel, Antiphlogistic glycopeptide from the roots of Symphytum officinale. Pharmaceutical and Pharmacological Letters, 1998. 8(4): p. 154-157.
Ernest Small, Culinary Herbs, 1997.
McGuffin M, et al. American herbal products association's botanical safety handbook. New York: CRC Press, 1997:111-112,149-151.
Tunon, H., C. Olavsdotter, and L. Bohlin, Evaluation of anti-inflammatory activity of some Swedish medicinal plants. Inhibition of prostaglandin biosynthesis and PAF-induced exocytosis. Journal of Ethnopharmacology, 1995. 48(2): p. 61-76.
Lenghel, V., et al., The influence of some vegetable extracts on the in vitro adherence of mouse and human lymphocytes to nylon fibers. Roumanian Archives of Microbiology and Immunology, 1995. 54(1-2): p. 15-30
Andy Clevely a Katherine Richmondová, The Complete Book of Herbs, 1994.
Makhatadze, M., et al., Immunopharmacologic study of glucofructan from Symphytum asperum roots. Annals of the New York Academy of Sciences, 1993. 685: p. 383-5.
Van den Dungen, F., et al., High Molecular Weight Complement Inhibitors of Symphytum-Officinale. Clinical and Experimental Immunology, 1991. 86(SUPPL. 1): p. 3.
Yeong M. L., et al.(1990), “Hepatic veno-occlusive disease associated with comfrey ingestion.” Journal of Gastroenterology and Hepatology, 5(2): p. 211-4.
Bach N, Thung SN, Schaffner F. Comfrey herb tea-induced hepatic veno-occlusive disease. American Journal of Medicine 1989 July; 87:97-99.
Abbott PJ. Comfrey: assessing the low-dose health risk. [review]. Medical Journal of Australia 1988 Dec 5-19;149:678-682.
Goldman, R.S., P.C.D. De Freitas, and S. Oga, Wound healing and analgesic effect of crude extracts of Symphytum officinale in rats. Fitoterapia, 1986. 56(6): p. 323-330.
Stamford, I. F. and I.A. Tavares, The effect of an aqueous extract of comfrey on prostaglandin synthesis by rat isolated stomach. Journal of Pharmacy and Pharmacology, 1983. 35(12): p. 816-7.
a další
Autor: Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topvet
© Copyright (2009) MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto dokumentu nesmí být reprodukována nebo přenesena v jakékoliv formě nebo jakýmikoliv prostředky, elektronicky, včetně kopírování, nahrávání, nebo nějakým informačním systémem vyhledávání informací, včetně websajtů, bez písemného povolení.
Veškerá sdělení v herbáři obsažená nebyla ohodnocená kontrolními úřady pro kontrolu doplňků stravy. Veškeré informace obsažená v tomto rostlinném herbáři jsou určena ke vzdělání, zdroji informací a zábavě. Těchto informací není vhodné používat k diagnostice, indikaci nebo změně lékařem určené léčby. Rostliny v herbáři uvedené nejsou náhradou léků. V případě jakékoliv léčby je nutné konzultovat užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem.