Úvodní strana > bércové vředy >
Podle příznaků -

bércové vředy

Zobrazení: zobrazení na řádcích bez obrázků zobrazení na řádcích s obrázky zobrazení v blocích vedle sebe   Položek na stránku: Řadit podle:
Zobrazeny 4 položky na 1 stránce.

Divizna velkokvětá
Divizna velkokvětá
Při potížích s dýchacím a trávicím systémem...
doplněk stravy
Balení: 50 ml
Kód: 519
Doporučená cena: 88,00 Kč
Vaše cena: 84,50 Kč
Propolisová mast
Propolisová mast
Na spáleniny, bércové vředy, lupenku...
přírodní kosmetika
Balení: 50 ml
Kód: 272
Doporučená cena: 88,00 Kč
Vaše cena: 84,50 Kč
Měsíčková mast
Měsíčková mast
Na špatně se hojící rány a bércové vředy, spáleniny,...
přírodní kosmetika
Balení: 50 ml
Kód: 271
Doporučená cena: 88,00 Kč
Vaše cena: 84,50 Kč
Kostivalová mast
Kostivalová mast
Regeneruje a hojí podrážděnou kůži, na zhmožděniny,...
přírodní kosmetika
Balení: 50 ml
Kód: 270
Doporučená cena: 78,00 Kč
Vaše cena: 74,90 Kč

Zobrazeny 4 položky na 1 stránce.
 

Bércový vřed je chronické poškození kůže následované rozpadem a úplným odumřením tkáně. Jejich vznik dělíme do tří druhů a to z důvodů žilních, tepenných a smíšených.

V dnešní době trpí bércovými vředy až 1% populace. Zvýšené riziko přichází s přibývajícím věkem. Zhruba 4% populace nad 65 let trpí vředy na bércích. Tato nemoc se týká hlavně žen. Na bércové vředy trpí až třikrát častěji než muži.

Příčiny onemocnění jsou nejčastěji nemoci cévního systému (žilního i tepenného). Další ohroženou skupinou jsou lidé trpící cukrovkou, vředy vzniklými po úrazu, vředy týkající se nemoci krve, proleženin, vředy vzniklé na podkladě nádorů a vředy po infekci.

Bércové vředy žilního původu tvoří až 75% případů těmito vředy. Největší problém je zde chronická žilní nedostatečnost. To znamená, že krev v dolních končetinách je městnána v žílách nohou z důvodu poruch zpětného toku krve. Zde dochází k přetlaku v žilním řečišti, žíly se rozšiřují a vznikají křečové žíly. Žilní chlopně přestávají plnit svoji funkci a neodváděná tekutina se hromadí v podkoží. Žilní bércové vředy se vyskytují často na vnitřní straně kotníků, ale mohou se objevit i v jiných oblastech nohou. Vředy tohoto typu bývají rozsáhlé a mělké. Mají nepravidelný okraj a pokrývá je rosolovitě žlutý nebo červený lesklý povlak.

Bércové vředy tepenného původu vznikají na základě onemocnění tepenného systému nohou v důsledku zúžení nebo celkového uzavření tepen. Onemocnění se týká hlavně pacientů s vysokým věkem. Častou skupinou pacientů jsou také lidé trpící vysokým krevním tlakem. Místa nejčastějšího výskytu jsou u tohoto druhu onemocnění prsty a paty, méně často už vnitřní strana kotníků. Často jsou hluboké s výraznými okraji a pevně lpící nekrotickou tkání.

Na vzniku vředů u pacientů s cukrovkou se podílí onemocnění periferních nervů nebo tepen. Zde nacházíme vředy na dolních končetinách, kde působí tlak nad kostními výčnělky (spodní strany prstů, plosky nebo místa styku s nevhodnou obuví). Vředy nejsou plošně velké, zato ale dosti hluboké. Okraj tvoří prstenec ztvrdlé kůže.

K rozvoji onemocnění žilního systému přispívá mnoho faktorů jako například zděděná dispozice ke ztrátě elasticity tepen a žil, věk, nadváha, výskyt bércových vředů a žilních onemocnění v rodině, prodělaný zánět v žilním systému, dlouhé stání nebo sedavé zaměstnání, málo pohybu, větší počet těhotenství nebo hormonální léčba.