platba a doprava doprava a platba     kontakty kontakty

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)
Čeleď: Lichořeřišnicovité (Tropaeolaceae)

Lidové a jiné názvy
Chybný název je řeřicha.

Historie
Původem z oblasti And v Ekvádoru, Peru, Kolumbii. Do Evropy se dostala roku 1684 v době významných zámořských objevů, konkrétně z Peru. Jihoameričtí indiáni ji používali k léčení infikovaných ran. V Evropě se hojně používala při onemocněních dýchacích cest a zejména na akutní i chronické záněty močových cest. Takto ji používal již renesanční lékař Mathioli na dvoře Rudolfa II. V padesátých letech 20. století firma Madaus uvedla na trh lék Tromalyt, který se osvědčil zejména v urologii při nemocech prostaty, ledvin. Dále se zjistilo, že se účinná látka vylučuje částečně dýchacím traktem. Z toho důvodu nalezla uplatnění při chorobách plic. Když ji Linné popisoval, listy mu připomínaly štíty a květy helmice probodnuté kopím a potřísněné krví. Tropaeolum je vytvořeno z latinského tropaeum, což znamená trofej, míněnou jako vítězství v bitvě.

Výskyt
Zahrnuje přibližně 90 druhů, které rostou v Jižní a Střední Americe. Původem z oblasti And v Ekvádoru, Peru, Kolumbii. Jedná se o letničku, ale některé odrůdy jsou vytrvalé. Zplaňuje však i na mnoha dalších místech tropů a subtropů. Vyžaduje teplé a slunné stanoviště, snese však i polostín.

Popis
U nás jednoletá bylina s plazivou lodyhou až 3 metry dlouhou (ve své domovině až 5 metrů). Listy jsou štítovité s ovíjivými řapíky, celokrajné, lysé. Květy jsou pětičetné až 7 cm široké, na ovíjivých stopkách, kališní lístky okrouhlé, oranžově červené. Kvete v červnu až říjnu. Plodem je tobolka. Rozmnožuje se semeny. Je velmi citlivá na mráz. Pěstovaná v našich podmínkách zplaňuje pouze zřídka. Kvete od června do září. Lichořeřišnice prakticky netrpí žádnými škůdci a chorobami a dokonce odpuzuje plísně a hmyz.

Užívané části
Užívané části jsou květy, listy, semena a čerstvá šťáva. Semena se sbírají až po dozrání (září, říjen). Listy po celou dobu vegetace.

Účinné látky
Obsahuje thioglykosid glykotropeolin, který se štěpí pomocí enzymu myrosinu na vlastní mikrobiálně účinnou složku benzylisothiokyanatan. Rovněž obsahuje účinnou silici a draslík. Nejvyšší zastoupení sloučeniny je v plodu. Listy jsou bohaté na vitamin C, semena na železo a fosfor.

Zařazení
Deficient, rostlinné antibiotikum (bacteriostaticum, virustaticum, antimycoticum),

Prokázané účinky
Droga působí výrazně antibioticky, zejména v oblasti urogenitálního aparátu. Účinná je na streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další. Příznivě působí rovněž v oblasti dýchacích cest. Tinktura je používaná proti padání vlasů a k povzbuzení jejich růstu. Dobré výsledky rovněž v léčbě zánětů zvukovodu. Velmi vhodné je použití lichořeřišnice jako doplněk při léčbě antibiotiky, protože zesiluje, rozšiřuje a urychluje jejich účinek. Je vhodná v případech, kdy léčba zánětů vaječníků pomocí antibiotik není úspěšná. Účinek lichořeřišnice na růst vlasů je dnes možné považovat za prokázaný.

Použití
• při zánětech močopohlavního aparátu
• akutní i chronické záněty
• záněty dýchacího aparátu
• záněty vaječníků
• záněty prostaty
• proti padání vlasů a k povzbuzení jejich růstu
• rozemleté plody jako projímadlo

Podmínky pro dosažení maximálního účinku
Nejvhodnější je její aplikace v jednopruhové podobě. Do směsí se příliš nehodí. Účinek nastupuje již po dvou hodinách. Maximální účinnost nastupuje po pěti až osmi hodinách. Po šestnácti hodinách účinek odeznívá. Je proto nutné aplikovat alespoň 2 x denně.
• preparát je vhodné podávat v intervalu 8 hodin
• v jedné kůře aplikujte nejméně 10 dnů
• celková doba léčby týden po vymizení příznaků
• dodržovat doporučenou denní dávku.
• nejsou známy případy předávkování
Vhodná je kombinace s antibiotiky, protože urychluje a rozšiřuje jejich účinek.
Je vhodné svůj zdravotní stav a používání bylinky konzultovat s lékařem. Jakákoliv bylinná léčba by neměla být vnímána jinak než jako podpůrná.

Nežádoucí účinky
Nejsou známy případy nežádoucích účinků ani kontraindikace s léky. Při vysokých dávkách může ojediněle dojít k nechutenství, nevolnosti a bolestem břicha. Nejsou známy žádné nežádoucí účinky v těhotenství a při kojení, s ohledem k národní legislativě ji v tomto období doporučit nemůžeme. Manipulace s živými rostlinami může vyvolat zčervenání pokožky.

Zajímavosti
• Poupata a nezralé plody naložené v octě se konzumují jako náhrada kaparů. Mladé listy a květy se přidávají jako koření do salátů (chuť podobná řeřiše). Listy je nutné konzumovat čerstvé, protože při skladování se u nich rozvíjí hořká chuť. Naložená poupata nekonzumovat ve velkém množství, protože mají projímavé účinky.
• Klinické testy potvrdily u zvířat stimulaci tvorby protilátek.
• Ve viktoriánské květomluvě znamená lichořeřišnice vlastenectví.
• Jako oblíbenou květinu pěstoval lichořeřišnici třetí prezident Spojených států Thomas Jefferson (1743 – 1826).
• 34. prezident Spojených států Dwight D. Eisenhower (1890 – 1969) ji používal do své ceněné zeleninové polévky.

Receptury
• Odvar připravujeme krátkým povařením. Pijeme 3 x denně 350 – 375 ml denně.
• Urologický čaj je uveden v ČSL IV. a dostanete jej v lékárnách. Do čaje je vhodné přidat čajovou lžičku tinktury z lichořeřišnice.
• Vlasové tonikum dle francouzského bylináře Leclera připravíme ze 100 g lichořeřišnice nať, 100 g listu kopřivy, 100 g nať brčálu barvínku a 25 g cibule. Naložíme do litru 90% lihu a uložíme na teplém a tmavém místě na 14 dní. Po přefiltrování vtíráme do pokožky jednou za 14 dní.
• Vlasová voda proti padání vlasů se připraví ze 100 g kořene kopřivy, 100 g listu a 100 g květů lichořeřišnice a 100 g dřeva zimostrázu. Vše se vsype do 700 ml kvalitního rumu. 14 dní macerujeme na teplém tmavém místě. Slijeme a používáme k pravidelné masáži pokožky hlavy.

Byliny s podobným účinkem
Brusinka, borůvka, medvědice, svízel syřišťový, černý bez, libeček
 

V článku byly použity vedle osobních zkušeností informace z článků a publikací:
- Morton 1981
- Stuart 1979
- Goel a Kumar 1989
- Carlson a Kleiman 1993
- Fleury de la Roche 1924
- Ernest Small, 1997, Culinary Herbs
- The Journal of Nutritional Biochemistry, Volume 12, Issue 8, Pages 492-496
W.Bettger
- List of German Commission E Monographs (Phytotherapy) Published 29. 5. 1992.
- Current Medical Research and Opinion, 2007, Vol. 23, No. 10, Pages 2415 – 2422, Uwe Albrecht, Karl-Heinz Goos, Berthold Schneider


Autor: Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topvet

© Copyright (2009) MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto dokumentu nesmí být reprodukována nebo přenesena v jakékoliv formě nebo jakýmikoliv prostředky, elektronicky, včetně kopírování, nahrávání, nebo nějakým informačním systémem vyhledávání informací, včetně websajtů, bez písemného povolení.

Veškerá sdělení v herbáři obsažená nebyla ohodnocená kontrolními úřady pro kontrolu doplňků stravy. Veškeré informace obsažená v tomto rostlinném herbáři jsou určena ke vzdělání, zdroji informací a zábavě. Těchto informací není vhodné používat k diagnostice, indikaci nebo změně lékařem určené léčby. Rostliny v herbáři uvedené nejsou náhradou léků. V případě jakékoliv léčby je nutné konzultovat užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem.

Nepropásněte důležité akce a novinky

Přihlaste se k oděru newsletteru a získejte 15 % slevu na první nákup.